Zawodowa przyszłość

Kim chciałeś być jako dziecko? O jakiej przyszłości dla siebie marzyłeś? Pamiętasz? Zakładamy, że Twoim wymarzonym zawodem nie był administrator sieci, specjalista d/s HR czy aktuariusz.

Teraz kiedy rozmawiasz ze swoim dzieckiem, część wymarzonych przez nie profesji pewnie się pokrywa z twoimi wyborami, choć może w waszych dyskusjach pojawiły się też takie, których kiedyś nie było, jak youtuber, gamer czy blogerka modowa.

W ramach projektu „Przyszłość nabiera kolorów” chcemy zachęcać dzieci do kreatywności, wspierać ich rozwój, a wszystko to przybliżając im wybrane zawody. W ten sposób pokazujemy, że świat i marzenia są w zasięgu ręki, dostępne i osiągalne i wszystko jest możliwe. Przyszłość to marzenia, a my inspirujemy do coraz odważniejszych.

My mówimy dzieciom o zawodach, a dzieci nam o swoich marzeniach. To dobry początek nowego spojrzenia na przyszłość.

Niespotykane zawody

Potrzebne kompetencje:

WyobraźniaZręcznośćStarannośćKoncentracjaPomysłowośćSpostrzegawczość

Zapytaliśmy dzieci, kim chcą zostać. Oto niektóre z ich zaskakujących odpowiedzi.


Odpowiedzi czasem zwariowane, czasem tradycyjne, ale zawsze prawdziwe. Oczywiście, dzieci jak to dzieci, pytane innego dnia pewnie udzieliły by innych odpowiedzi.Ale przecież nie o to chodzi. Ważne, by spojrzeć na nie z troską i uwagą. Zobaczyć, co sprawia im przyjemność, zrozumieć ile wyobraźni, kreatywności i możliwości mają już teraz. Dzieci są niezwykłe, wszystkie, a naszym zadaniem jest, by taka też była ich przyszłość.

SPRZEDAWCA W BUTIKU Z KOKARDAMI

W takim butiku jest mnóstwo pracy. Przede wszystkim, trzeba przygotować kokardy z kolorowych tasiemek. Należy to robić starannie, zręcznie i z dużą cierpliwością, żeby klienci byli zadowoleni. Kiedy już wszystko jest przygotowane, rano otwiera się butik i zaczyna sprzedaż. Klienci płacą różnie, niektórzy uśmiechem, inni czymś słodkim (czasem to jest to samo), ale wszyscy są zadowoleni.

CHEERLEADERKA

Ha! Zastanawialiście się pewnie, co robi taka cheerleaderka. A to przecież dziecinnie proste! Cheerleaderka zachęca i dopinguje. Na przykład Joasia ma młodszego brata, który zupełnie, a to zupełnie nie chce jeść obiadu - wtedy właśnie Joasia staje się cheerleaderką. Śpiewa, tańczy i dopinguje go, aż w końcu cały talerz jest całkiem pusty i biały. Cheerleaderka musi być uśmiechnięta, pomysłowa i bardzo konsekwentna, żeby osiągnąć swój cel. Bardzo często cheerleaderkami są Mamy.

SIŁACZ

Siłaczem może zostać każde dziecko, musi tylko pamiętać o ćwiczeniach. Na przykład przenosić ciężkie torby z zakupami, albo zabawki, które czasem wręcz przyrastają do podłogi i potrzeba bardzo dużo wysiłku, żeby z powrotem znalazły się na swoim miejscu. O tak, to czasem naprawdę ciężka sprawa. Siłacze muszą być też zręczni, żeby nic im nie wypadło, na przykład bajka, kiedy trzeba pomóc mamie.

SZALONY REPORTER

Jest reporterem i do tego jest szalony. Ma specjalną kamerę i mikrofon, na które wszystko nagrywa. Zadaje bardzo dużo pytań, na które odpowiedzi nie zawsze są takie proste - np. dlaczego sól jest słona, a kredki kolorowe. Szalony reporter jest bardzo konsekwentny i cierpliwy w swojej pracy, swoje pytania zadaje tak długo, aż w końcu usłyszy odpowiedź.

TESTERKA ZWIERZĄT W CYRKU

Niektóry mylą ten zawód z treserką, ale to przecież zupełnie co innego. Testerka jest uśmiechnięta i sprawdza, czy takie są właśnie zwierzęta. Testuje zadowolenie, radość, poczucie szczęścia i do tego nawet czy brzuszek jest pełny, a futerko wyczesane. Testerka musi być staranna i spostrzegawcza, bo testowanie to poważna sprawa. Od takiej testerki i jej pracy zależy przecież mnóstwo zwierzęcego szczęścia.

ASTRONAUTA

Bycie astronautą to prawdziwy kosmos, no i całkiem poważna sprawa. Taki astronauta na przykład musi dobrze skakać, żeby potrafił poruszać się po Księżycu. Do tego powinien uczyć się rysować, no bo przecież po podróży trzeba złożyć raport. A najlepszy raport jest oczywiście obrazkowy. Astronauci muszą dużo ćwiczyć z kredkami, no i mieć mnóstwo wyobraźni, żeby opisywać, jak wygląda świat na innych planetach.

ŁOWCA KRÓLIKÓW

Króliki, jak wszyscy dobrze wiedzą są miękkie, urocze i mają różne kolory. Białe, pomarańczowe, czasem w łaty albo szare. Taki łowca zna je wszystkie. Jego praca nie jest bardzo trudna, ale wymaga dużej spostrzegawczości. Kiedy Królik się gdzieś zapędzi, gubiąc się w wysokiej trawie, albo wśród jeszcze wyższych drzew, albo do dziury wpadając, taki łowca musi go znaleźć i przyprowadzić do domku. Pierwszym łowcą królików była pewna mała Alicja, ale o niej to napiszemy zupełnie innym razem.

WYSTAWIACZ PREZENTÓW

Życie wystawiacza prezentów jest bardzo kolorowe, jak np. papier, w który pakuje wszystkie przygotowane wcześniej upominki. Zanim je wystawi, na przykład w oknach sklepów, pod choinką czy przy torcie urodzinowym jakieś szczęśliwego malucha, najpierw musi je oczywiście wybrać. Do tego potrzebuje mnóstwo wyobraźni i pomysłowości, a później staranności, aby np. samochodzik sterowany stał się prezentem kolorowym. Wystawiacz pomaga obdarowywać innych, a jego praca czasem pokrywa się z obowiązkami Pojawiacza Uśmiechów.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Piosenkarka

Potrzebne kompetencje:

WyobraźniaCierpliwośćKonsekwencja

Któż nie chciałby występować na scenie w pięknych, kolorowych sukniach?


Warto wiedzieć, że do zdobycia tego potrzebna jest konsekwencja i cierpliwość. Warto zatem rozwijać te kompetencje, a do tego przyda się oczywiście wyobraźnia, na przykład przy układaniu występów czy pisaniu piosenek. To tak na dobry początek. A tak poza tym dobrze jest porozmawiać z kimś, kto to po prostu robi na co dzień - np. jak zwycięzcy naszego konkursu, którzy spotkali się z Natalią Kukulską.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Szef Kuchni

Potrzebne kompetencje:

StarannośćWyobraźniaPomysłowość

To jeden z najbardziej kreatywnych zawodów, gdzie z niczego tworzymy coś zachwycającego!


Produkty wykorzystywane do gotowania są wszystkim dobrze znane, ale to, co z nich powstaje, czasem można nazwać prawdziwą sztuką. Skoro już o tym mowa, to wspomnijmy tu o Francji i o mistrzu kuchni, Pascalu Brodnickim. W ramach jednego z naszych konkursów przybliżył swój zawód przedszkolakom z Sosnowca i teraz mają naprawdę duży apetyt na przyszłość.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Lekarz

Potrzebne kompetencje:

SpostrzegawczośćStarannośćKoncentracja

Dzieci uwielbiają pomagać, stąd też popularność takich zawodów jak lekarz czy pielęgniarka.


To naturalne dla każdego z nas, sprawiać, by inni byli szczęśliwi. Warto wspierać dziecko w tych dążeniach, wzmacniać taką postawę. Oczywiście bycie lekarzem, to poważna sprawa, ale to, co jest istotne na poziomie rozwoju kilkulatka, to potrzeba niesienia ulgi. Warto zatem rozwijać kompetencje, takie jak konsekwencja, cierpliwość, ale też i zręczność, by zachować takie postrzeganie rzeczywistości.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Strażak

Potrzebne kompetencje:

PomysłowośćKonsekwencjaSpostrzegawczość

Odważny, zręczny, konsekwentny w dążeniu do celu - taki właśnie jest strażak.


Niczego się nie boi i jest dzielny - nic zatem dziwnego, że dzieci, chcą być takie, jakie on. Warto opowiadać o strażaku, bo w ten sposób możemy dzieci nauczyć pewnych postaw, wspierając ich rozwój. Zawód strażaka jest atrakcyjny dla dziecka, bo kojarzy się z przygodą, byciem bohaterem i pomaganiem innym.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Nauczycielka

Potrzebne kompetencje:

WyobraźniaStarannośćKoncentracjaPomysłowość

Nauczycielka to często pierwszy autorytet dla dziecka tuż po rodzicach.


Wie wszystko, uczy, opowiada, zwraca uwagę. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że dzieci chcą być takie same - wiedzieć i dzielić się wiedzą, być autorytetem dla innych. Mądre wspieranie rozwoju polega na wzmacnianiu tych potrzeb i rozwijaniu kompetencji, które pozwolą je uzyskać. Dzięki temu dziecko zyskuje możliwości, które później przełożą się na szczęśliwą przyszłość.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Piłkarz

Potrzebne kompetencje:

CierpliwośćZręcznośćKonsekwencja

Znany, uwielbiany, podziwiany - taki jest piłkarz i takie często chce być dziecko.


W centrum uwagi rodziców i rówieśników. Jak to osiągnąć? Poprzez doskonalenie siebie, ciągły trening, pracę i bardzo dużą konsekwencje. Warto dziecku wesprzeć w jego marzeniach, jednocześnie wyjaśniając, jak dużo pracy stoi za występem na każdym meczu. W ten sposób jesteśmy w stanie zachęcić je do samodzielnego dbania o poprawę swoich umiejętności.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Pilot

Potrzebne kompetencje:

KoncentracjaSpostrzegawczośćStarannośćKonsekwencja

Przygoda, podróże, dalekie kraje, posiadanie umiejętności niedostępnych dla innych takie słowa charakteryzują postrzeganie zawodu pilota.


To też ciężka praca, wymagająca bardzo dużej precyzji, koncentracji i spostrzegawczości. Nie jest łatwo zostać pilotem i być może właśnie dlatego tak wielu chce nim zostać. W ramach naszego projektu już wkrótce umożliwimy dzieciom poznanie tego zawodu od kulis, ale na razie cicho sza!

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Policjant

Potrzebne kompetencje:

CierpliwośćZręcznośćKoncentracjaSpostrzegawczość

To zawód postrzegany jako wyjątkowy, trochę tajemniczy, niosący ze sobą przygodę i budzący szacunek u dorosłych.


Wymaga koncentracji, cierpliwości i dużej spostrzegawczości, bo w końcu policjant powinien mieć oczy dookoła głowy. Dziecku, które ma takie marzenia, dobrze jest pomóc w rozwijaniu wybranych kompetencji, jednocześnie wzmacniając w nim poczucie pewności w dokonywanych wyborach, bo przecież każdy policjant musi być zdecydowany.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Sprzedawca w sklepie

Potrzebne kompetencje:

StarannośćSpostrzegawczość

To ciekawe, że tak wiele dzieci wymienia ten, wydaje się całkiem zwykły zawód, jako jeden z wymarzonych. Spróbujmy zatem rozwikłać te tajemnicę.


Sprzedawca ma dostęp do niezwykły krainy pełnej skarbów, jaką dla dziecka jest sklep, a dodatkowo, każdy dorosły musi się z nim liczyć… nie dziwi więc, że dzieci chcą zająć jego miejsce.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

Tak widzą swoją przyszłość dzieci

rozwiń

Baletnica

Potrzebne kompetencje:

CierpliwośćStarannośćKonsekwencja

Podziwiana i oklaskiwana przez tłumy, marzenie dla wielu dziewczynek.


To bardzo trudna profesja, wymagająca olbrzymiego wysiłku i koncentracji. Dziecko, które chciałoby się rozwijać w tym kierunku jednocześnie uczy się konsekwencji, cierpliwości, szacunku do pracy. Im lżejsze wydają się być ruchy baletnicy, tym więcej trudu one wymagały.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

rozwiń

Magik

Potrzebne kompetencje:

ZręcznośćStarannośćKoncentracjaPomysłowość

Zręczne dłonie, pomysły na sztuczki, koncentracja na scenie i staranność podczas występów - to wszystko wymagania, jakie stoją przed magikiem.


To zawód wymagający bardzo dużo kreatywności, ale też przynoszący mnóstwo satysfakcji. Po prostu czysta magia! W BIC Kids pomagamy poczuć się jak magik, realizując konkurs, gdzie do wygrania są zestawy czarodziejskich baniek mydlanych, a zwycięzców zabierając na pokaz sztuczek do dalekiej Hiszpanii i parku rozrywki PortAventura.

POTRZEBNE KOMPETENCJE

rozwiń